Nerezové zábradlí vás nezklame
Máte spadeno na nerezové zábradlí KM design v exteriéru, například na terase či lodžii vašeho domu, ale nejste si jisti, zda to bude dobrá volba?
Nerezová ocel je ovšem natolik přesvědčivý materiál, že jen stěží na něm objevíte nějaké nedostatky. Pojďme si nyní shrnout skutečné vlastnosti nerezu, ačkoli se může zdát, že tomu tak není:
Koroze – stalo se vám někdy, že jste zakoupili příslušenství do koupelny, například konzolové držáky ručníků, držák mýdla, držák toaletního papíru nebo opěrné bezpečnostní madlo, a po čase jste zjistili, že materiál koroduje? Po bližším ohledání vám došlo, že se jedná o docela obyčejnou korodující ocel, pouze potaženou vrstvičkou naleštěného chromu? Toto se vám u nerezového zábradlí nemůže stát. Konstrukční ocel je zde sice legovaná chromem, ale spolu s ním i niklem, a tyto dva prvky nikoli pouze na povrchu oceli, ale v její krystalické mřížce zajistí to, že se jí koroze vyhne, i kdyby byla nepřetržitě na dešti třeba dvacet let.
Pevnost – legující prvky chrom a nikl nezpůsobí uvnitř materiálu podstatné pevnostní změny. Díky tomu si ocel zachová potřebnou houževnatost, pevnost i tvrdost. Ostatně, máte doma nerezové nádobí nebo příbory? Pak si dobře uvědomíte, že jde o výrobky velmi pevné a stabilní, a totéž se týká i zábradlí. Zábradlí vás spolehlivě ochrání před pádem z výšky (samozřejmě pokud jej nebudete přelézat).
Životnost – někteří lidé se mohou pozastavit nad tím, že se stejně jednou nerez rozpadne. Možná, že ano, ale to bude až po několika stovkách, možná tisících roků, a to už tu zřejmě nebudete. Je smutné říci, že nerezová ocel někoho přežije, ale tak tomu skutečně je. Zda přežije i vás, záleží na mnoha okolnostech, zejména na vašem zdraví, životním stylu, ale i rozhodnutí zábradlí po čase demontovat. A chcete-li používat příměr, když se vás někdo zeptá na váš zdravotní stav, že jste zdraví jako nerez, možná to bude znít lépe, než „být zdravý jako řípa“.